New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

ÖNSÖZ
 
Merhaba,
 
DİPLOMAT ATLAS’ın bu sayısında, hep birlikte Rusya’yı ziyaret ediyoruz. Rusya, yüzyıllardır Türkiye’nin en önemli komşusu. İki ülke arasında, ticari ilişkiler, göçler, siyasi anlaşmalar, anlaşmazlıklar, hatta bazen de savaşlardan oluşan çok güçlü bir ilişkiler yumağı var. Bu yıl, ayrıca Rusya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin de 90. yıldönümü kutlanıyor. Yani, Çarlık Rusya’sını deviren genç Sovyet Rusya ile, Osmanlı monarşisine karşı harekete geçmiş olan Ankara Hükümeti, 1920 yılında diplomatik ilişkilerini başlatmışlar ve birbirlerine destek olmuşlar.

Rusya ile Türkiye arasındaki bağlar, bugünlerde en yüksek düzeye ulaşmış bulunuyor. Rusya Federasyonu Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy’nin iç sayfalarımızda okuyacağınız mülakatında anlattığı gibi, iki ülke arasında zaten yoğun olan ticari ilişkilerin 3 kat arttırılması hedeflenirken, uluslararası siyasi arenada Rusya’nın ve Türkiye’nin görüşleri arasında büyük paralellikler gözlemleniyor, halklar arasındaki yakınlaşma ise baş döndürücü bir hızla gelişiyor.

Rusya, çok büyük bir turizm ülkesi. Başkent Moskova başlı başına bir dünya, St. Petersburg ise olağanüstü bir açık hava müzesi. Ayrıca Tataristan’ın muhteşem başkenti Kazan ve Sibirya’nın en büyük şehri Novosibirsk hakkındaki röportajların da ilgi çekeceğini umuyoruz. Ama Rusya’nın turistik bölgeleri elbette ki bunlardan ibaret değil. Kutup çevresinde yaşam, Moskova’dan Pasifik Okyanusu kıyısındaki Vladivostok’a giden “Trans-Sibirya” tren hattı, ya da Volga kıyılarındaki irili ufaklı kentler, çok farklı ve gerçekten benzersiz birer turizm hedefi oluşturuyor.

Rusya, ayrıca çok derin bir kültür birikimine sahip. Müzik konusunda, edebiyat alanında veya resim, heykel, sinema gibi diğer sanat dallarında dünya çapında bir çok değerler yetiştirmiş. Bir yandan da, dünya çapında bir ileri teknoloji ülkesi. Rusya’nın uzay teknolojisine öncülük ederek bir çok ilk’e imza attığı ve bu alandaki çalışmalarını halen de sürdürdüğü bilinmeyen bir husus değil.

Her yıl Rusya’dan binlerce turist Türkiye sahillerinde tatil yapmaya geliyor. Belki artık Türklerin de yoğun bir biçimde Rusya’yı keşfetmelerinin zamanı gelmiştir. Zaten, iki ülke arasında sefer yapan uçak sayısının bolluğuna bakılınca, Rusya’nın Türk komşularını ağırlamaya hazır olduğu da anlaşılıyor.
Kaya Dorsan

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1