New Page 1
Anasayfa  İletişim   Diplomat Magazine

New Page 1

New Page 1

 

SATRANÇ ve
BÜYÜK USTALAR

 
Bütün dünyada önemli bir zihin sporu olarak kabul edilen satranç, Rusya’da çok yaygın olan bir oyun. Bu da Dünya Şampiyonlarının genellikle Rusya’dan çıkmasını sağlıyor.
 
 
İnsanların düşünme, analiz yapma, strateji geliştirme ve akılda tutma yeteneklerini geliştirdiği bilimsel olarak saptandığı için, satranç bugün birçok ülkede henüz ilkokul çağındaki öğrencilerin ders programları içinde yer alıyor. Ama Rusya’da, satranç herkes tarafından seviliyor ve, köylüsü, kentlisi, genci ya da yaşlısı tarafından her an keyifle oynanıyor, ya da seyrediliyor. Zaten geçen yüzyıldan bugüne bakıldığında, dünya şampiyonlarının genellikle Rusya’dan çıkmış oldukları görülüyor.
 
Dünya Şampiyonları 20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran Aleksandr Alehin, 1927 yılında Kübalı ünlü satranç ustası Capablanca’yı yenerek ulaştığı dünya şampiyonluğunu 1935 yılına kadar koruduktan sonra, 1937-1946 yılları arasında yeniden elinde tutmuş. Satrançın en büyük teorisyenlerinden sayılıyor. Saldırgan açılışları ve oyun sonlarındaki ustalığı yanında, “Alehin savunması” olarak ünlenen oyun sistemi bugün de geçerliliğini koruyor. Ölene kadar unvanını muhafaza eden tek satranç ustası olan Alehin, satranç tarihinin önemli bir bölünü oluşturuyor.
 
 
Daha 16 yaşındayken “büyük usta” unvanını alan Mihail Botvinnik ise, tam 7 kez SSCB şampiyonu olarak rekor kırmış. Zaten çok sayıda uluslararası başarısı da var. 1948 yılında kazandığı dünya şampiyonluğunu, 2 kısa araya rağmen, tam 15 yıl korumuş. O dönemin diğer büyükleri olan Vassili Smiyslov ve Mihail Tal ile çok çekişmeli maçlar yapmış. Smiyslov 1957-58 yıllarında, Tal ise 1960’da Dünya Şampiyonluğunu Botvinnik’in elinden alabilmişler ama o her seferinde ünvanını yeniden ele geçirmeyi bilmiş.
 
Botvinnik, sonunda, 1963 yılında “Demir” lakaplı Tigran Petrosyan’a yenilerek şampiyonluk kariyerini sonlandırmış. Tigran Petrosyan, 1963-1969 yılları arasının dünya satranç şampiyonu. Soğukkanlı ve oyun sırasında dış etkenlerden etkilenmeyen biri olarak tanınıyor.
 
Boris Spasskiy ise, 1969- 1972 yılları arasında dünyanın 1 numarası. Şampiyonluğu Petrosyan’dan almış. Spasskiy’in ABD’li Bobby Fischer ile 1972 yılında yaptığı şampiyonluk maçı, hâl⠔asrın maçı” olarak hatırlanıyor.
 
1975-1985 yılları arasının dünya satranç şampiyonu ise Anatoli Karpov. 1985’de Kasparov‘a yenilerek unvanını kaybetmiş. Çok güçlü savunma oyunuyla tanınıyor. Kasparov ile oynadığı şampiyonluk maçı sırasında 10 kg veren Karpov, birkaç kere hastaneye kaldırılmış. Şimdi ise, Rus parlamentosunun bir üyesi ve Dünya Satranç Federasyonu’nun (FIDE) Ekim 2010’da yapılacak olan Başkanlık seçiminde de en şanslı aday olarak görülüyor.
 
Bakü doğumlu Garri Kasparov, 17 yaşında “Büyük Usta”, 19 yaşında ise dünyanın en büyük oyuncularından biri olmuş. 1985-2000 yılları arasında dünya şampiyonu ünvanını taşıyan Kasparov, henüz 22 yaşındayken, yılların büyük ustası Karpov’u yenerek tarihteki en genç dünya şampiyonu olmuş. Şimdi, Moskova’da kendi adını taşıyan bir vakıf ve Uluslararası Satranç Akademisi var.
 
Yeni ustalar
 
Rusya’nın bugünkü satranç ustaları arasında Vladimir Kramnik öne çıkıyor. 2000 yılında Kasparov’u yenerek şampiyon olan ve 2006 yılına kadar ünvanını koruyan Kramnik, o yıl Bulgar Topalov’u da yenerek tek dünya şampiyonu olmuş. Aleksandr Morozeviç de dünyanın en iyi 10 oyuncusu arasında. Alışılmadık oyun açılışlarıyla tanınıyor. Parlak, aktif, izlemesi keyifli bir oyuncu. Aleksandr Grischuk ise hızlı satranç konusunda dünyanın en iyilerinden. Aleksandr Halifman ise satranç oynamaya 6 yaşında başlamış, 24 yaşında “büyük usta” ünvanını almış. Bütün bu yeni satranç ustaları, dünya sıralamasında ilk 10 içinde yer alıyorlar.

SAYFA GÖRÜNÜMÜ >>

Geri

Anasayfa

New Page 1